Európsky deň jazykov

Po včerajšom programe v telocvični školy sme pokračovali témou Európsky deň jazykov na dnešnom daltonskom dni. To, že sme sa pokúsili aspoň trochu obliecť ako Pipi dlhá pančucha, nebola náhoda. Veď s autorkou tejto svetoznámej postavičky, Astrid Lindgrenovou, sme sa zoznámili minulý týždeň a dnes sme si ju spolu takto opäť pripomenuli a na mape Európy sme vyhľadali krajinu, z ktorej pochádza. A keďže Pipi rada cestovala, tak sme dnes "cestovali" aj my.

Po krátkom úvode sme začali kamarátom rozprávať o našich suveníroch, ktoré sme si priniesli z rôznych kútov Európy.

... naše milované Slovensko,...                     .... trochu spomienok na Taliansko...

 

      .... Bulharsko...                                .... najviac mušličiek bolo zo "Slovenského mora" v Chorvátsku...

     

                                          ... nechýbali suveníry z  Grécka...                           ...... Turecka....                                                            

 

... a na záver susedné Česko...

                Nastala chvíľa, kedy sme sa zoznámili s dnešnými úlohami. Mali sme 4 pracovné listy - z matematiky, slovenčiny, prírodovedy s vlastivedou a z čítania. Po podrobnejšom vysvetlení začíname pracovať:

V PL z čítania sa dozvedáme o medzinárodnom letnom tábore a zisťujeme, prečo sa náš Paľko musí učiť poriadne slovenčinu. Mamičku svojim listom z tábora nepotešil, lebo v ňom urobil veľmi veľa chýb :-(. A čo my? Ako zvládneme slovenčinu, kde musíme napísať niečo o sebe, svojej rodine a kamarátoch?

Ak správne vypočítame príklady, dostaneme názvy 3 jazykov v ich originálnom znení. Trošku sa začudujeme, že tam máme písmenká, ktoré naša slovenčina nemá, ale v závere nám pani učiteľka prezradí, že je to ruština. V ďalšej úlohe kombinujeme farby a skúmame, či niektorou kombináciou vznikne nejaká európska vlajka. Ani svet športu nám nie je cudzí a tak pátrame, v čom nás preslávili Dominika Cibulková, Peter Sagan, či Veronika Zuzulová.

Asi najväčším zaberákom pre nás boli prírodovedno - vlastivedné listy. Veď hľadať informácie v rôznych zdrojoch je určite náročné. Pracovali sme s mapou, učebnicou aj knihou Hrdinovia dejín a tak zakreslenie polohy Slovenska, vyhľadanie našich susedov, či vyhľadanie známych osobností a miesta, odkiaľ pochádzajú sme tiež splnili.

Tí rýchlejší nezaháľali a vyrábali vlajky európskych štátov. vypísali aj ich hlavné mestá. Potom si každý vybral nejakú zaujímavosť o európskej krajine, predstavil ju kamarátom a zdôvodnil prečo ho to zaujalo. Našu pozornosť pri rozprávaní si pani učiteľka vyskúšala a dávala nám potom otázky. Zvládli by ste ich aj vy? Skúste:

Kde sa nachádza Balaton?

Ktorá krajina je preslávená Kebabom.

Kde sa vyrábajú najchutnejšie čokolády?

Ktorá je krajina valčíka?

Kde môžeme vidieť polárnu žiaru?

V ktorej krajine žije vo voľnej prírode zubor?

Kde sa nosia dreváky?

....

A že sme zažili kopec zábavy o tom svedčí aj tanček, ktorý sme si vymysleli na pesničku, ktorá nás dnešným dňom sprevádzala: Učíme sa po anglicky:

https://www.skolahrou.sk/

 

No a tu je záverečný dôkaz, že sa naozaj učíme po anglicky:

BYE!  BYE!